Ha a gyerek beteg, pláne, ha olyan betegsége van, ami gyógyíthatatlan, abban egyjó van: az ember találhat rá megoldást, ha nagyon keres. Én találtam! Bár előbb találtam volna meg....
Rossz jel
A tejfogakon a szuvasodás jelei már korán, 7-8 hónapos korban jelentkezhetnek, vizszintes barna csíkban hiányzik a zománc, általában az első felső 4 metsző fog felszínén.
Ha egy kisgyereknek vagy egy babának szuvasak a fogai, a kivülálló rögtön szúrós szemmel néz az anyukára: "agyoncukrozta a fogait!" Pedig nem minden esetben ez a helyzet.
Én abban vétettem (nagyot, mint utólag a fogorvosoktól megtudtam), hogy a babámat sokszor és éjszaka is szoptattam. Ahogy azt egyébként a legújabb módszertan előírja...Az ő lelke ezt a mai napig megkívánja, és -vessen meg érte, aki akar - de látva a félemét, a reszketését, hát így maradtunk, de nem hagyott nyugodni az, hogy más babák fogai akkor miért bírják jobban?
Alkati kérdés is
Mint kiderült, örököltünk a nagyszülőktől erre hajlamot: ott már 20 évesen mindenkinek kiesett a foga...
Kálvária
Ennek ellenére elindultam egyik orvostól a másikig, fogorvostól fogorvosig, semmi. Sajnos későn találtam rá a lehetséges megoldásra, azért írom le, hátha másnak segít, nekünk meg megmarad az, ami még van: a két első metsző fel, és a jobb 2.
Homeo Sapiens
Ez a neve a Homeopátiás Baráti Kör újságjának, amiben végre leírva láttam a problémámat: a gyorsan elporladó tejfogakat.
Megoldás: Calcium Phosphoricum és a Calcium Fluoridum nevű Schüssler-só. Egy hétig az egyikből 3x1, aztán a másik héten másikból 3x1.
Gyógyszertárban vény nélkül kapható, kb 1400 Ft. Napi egy tbl. műanyag kanálban kis vizzel felolvasztva. A homeopátiás kezelés elvei: mentol illóolaj és mentol tartalmú fogkrém, stb. nem használható a kezelés alatt. A gyógyszer fémmel nem érintkezhet. A gyógyszer bevétele előtt és után legalább egy félóráig evés és ivás szüneteltése - ez gyerekeknél nem mindig működik, de attól még a kezelés végezhető.
Ez valószínüleg sok más kezdeti problémánkra is adott volna gyógyírt, ami ezzel az alkattal jár: száraz bőr, hasgörcsök. Amúgy egy leírásban inkább a viaszos arcra térnek ki, főleg a fülön megfigyelhetően, és a tojásfehérje szerű váladékozás van leírva.
Korábban a Calcium carbonicum nevű sima homeopátiás bogyót szedtük, mert arra utalt néhány jel (a feje és a háta erőssen izzadt alváskor), hogy - nagy szopizási hév ellenére - a gyerkőc klacium hiányban szenved. Valószínüleg a bevitel elég volt, de valamilyen öröklött oknál fogva a felszívódás károsodott.
Fogászat
Az újságcikk írója Dr. Papp Huba, Haris Fogászat fogorvosa (harisfogaszat.hu), ahol homeopátiásan kezelnek fog- és egyéb betegségeket is.
és még...
Azért ami talán még nem elhanyagolható segítség lehet:
- nyírfacukor (xilit): a gyerekek azért édesszájuak, néha nehéz elvenni tőlük csak úgy a cukrot, és ez megoldást jelent, főleg mivel gátolja a lepedék lerakódást is. Természetes cukor, kis adaggal kezdjük, nagyon nagy adagban hasmenést okozhat.
- Elmex fogkrém: a probléma vele az, hogy nehéz még egy pár hónapos babát megtanítani fogat mosni, én álmában kenegettem vele a fogait, bár nem elég rendszeresen... :-(
- táplálkozás : anyuka és gyerek egyaránt vigyázhat magára...sok zöldség, lehetőleg minnél kevesbé megmunkálva. Amúgy a rosszevő gyerekek hajlamosak pl. párolt zöldségen élni, amin senki a családban....
- D-vitamin: nagy szerepe van a fogak felépítésésben is. 2 éves korig napi egy csepp az ajánlott mennyiség.
- Calcium sandoz - már ha a gyerkőc megiszik belőle valamennyit
- Az étkezések rendszeressége: mint kiderült nem annyira az étel cukor-és savtartalma a meghatározó, hanem az, hogy a tejfogak azzal az étellel hányszor és mennyi ideig találkoznak.